21
MAR
2013

Sokrates twórca Coachingu

Posted By :
Comments : 0

Sokrates jest nazywany przez współczesnych twórcą Coachingu.

Sokrates był greckim filozofem, uczącym w Atenach. Wiele metod stworzonych przez niego jest obecnie wykorzystywanych przez Coachów. Jego metody obecne są we wszystkich typach Coachingu zarówno w Coachingu biznesowym, Coachingu Life jak i Coachingu sportowym.

Sokrates

Co charakteryzuje sposób nauczania stworzony przez Sokratesa? Oraz co spowodowało, że jest uważany za najbardziej wybitnego nauczyciela starożytności?

Sokrates był pierwszym nauczycielem który nie uczył poprzez „gadanie” i „wbijanie” swojej wiedzy uczniom. Jego metoda była odmienna. Uczył poprzez zadawanie pytań! Do tej pory to uczniowie zadawali pytania nauczycielom a oni odpowiadali. Sokrates aby bardziej rozwinąć swych uczniów „zmuszał” ich do myślenia dzięki trafnym pytaniom które im zadawał.

Dziś wszyscy każą nas słuchać ich mądrych rad i działać zgodnie z ich pomysłami. Od najmłodszych lat musimy słuchać starszych i mądrzejszych od siebie. Od pierwszych klas podstawówki poprzez szkołę średnią oraz studia siedziałeś na wykładach i słuchałeś jak inne osoby zmuszają Cię do zapamiętywania nowych rzeczy. Później w życiu dorosłym na studiach podyplomowych różnych szkoleniach oraz na Twoim stanowisku służbowym. Cały czas musisz słuchać innych i robić tak jak Ci kazali.

Coach i Sokrates działają inaczej. Przyświeca im następujące motto:

Nie nauczaj, ale pomaga się uczyć. 

Podczas Coachingu właśnie pytania które zadaje Coach pozwalają na zupełnie nowe spojrzenie na zagadnienia nad którymi pracujesz. A to pozwala na znalezienie nowych dróg do osiągnięcia Twojego cel.

Następnym razem podczas Twojej sesji Coachingowej, możesz się poczuć jak starożytny filozof 🙂

 

 

 

About the Author
www.SuccessCoaching.pl Coaching dla Ciebie i Twojej firmy

Leave a Reply

*